GR | EN | TR
linkedinGRtwitterGRfacebookGR

 

header-nea.jpg

HABERLER

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

The Consul of Turkey in Thessaloniki visits MEL

On 02.02.2021, we had the honor to visit the premises of our Company, the Consul of Turkey in Thessaloniki Efe Ceylan, as well as, the new commercial attache of the Consulate, Mr. Ahmet Erdogan. They were guided to the factory, where they were introduced to the sophisticated cardboard production. Views on the financial situation of the market were exchanged and it was furtherly discussed the development of the Company and the investments that have been launched during the following years. Proposals for the further strengthening of the trade relations between the two countries, were also discussed, something in which the Consulate and its people, as always, have the intention to support.

MEL, ENERJİ ÜRETİCİSİ OLUYOR!

MEL, K. Yunanistan’ ın en büyük endüstri birimlerinden ve Balkanlar’daki kağıt endüstrisi olarak, hikayesine yeni bir sayfa açarak, bu yıl 53. doğum gününü kutluyor. EDA – TES sözleşme imzası ardından onlarca yıllık bir rüya gerçekleşebildi ve ona göre 2021 yılında, 2 milyon avroya yakın yapım maliyetiyle fabrikadaki gaz boru hattı ulaşacak. MEL, doğalgaz kullanması yoluyla satışa elektrik akımını bir üretim birimini bu arada kurmak istiyor, bu yatırım 5 milyona yakın olacak ve Şirketin sermayeleriyle ödenecek, banka kredileri veya toplum yatırımları olmadan ve PAK GROUP’un sahip olduğu desteklemesiyle ödenecek. Yılda 8,6MW gücüyşe elektrik üretimi bu yeni birimi, aynı zamanda üretici hareketinde serbest bırakılan termal yüklerini kullanacak ve yılda 2 milyondan daha fazla bir para miktarını toplam olarak kazanmayı umuyor. Bu yatırım, MEL’i yüksek derecede güçlendiriyor ve geniş çevredeki binlerce oturan insana fazla ve önemli yararlar sağlayacak, tabii ki doğalgaz ağını onlar da kullanırsa.

MEL’in yönetimi, EDA-TES ve kişisel olarak genel müdürü, Leonidas Bakuras Bey’e çok teşekkür etmek istiyor, çünkü lock down olan çok zor bir dönemde bile görüşmelerimize devam etmeyi tereddit etmedi, bu sözleşmenin sonunda iki şirketin de toplumun da yararına tamamlanması için.

ΥΕΝİ BİYOKÜTLE KAZANLARININ BAŞLAMASI

MEL M.A.E. firması, ekolojik bilinciyle ve çevre izinin devamlı gelişmesine önem vererek, pellet yaıkıtıyla, doymuş buharın üretimi için 22tn/h buhar kazanının yapımı için 1.500.000 avro değerine bir yatırıma ilerledi. Ağustos 2020 yılında yeni buhar kazanının işleme başlaması gerçekleşti ve bu şekilde buhar üretim grubu artık tamamlandı, beş buhar kazanı da var, MEL’in ihtiyacı olan buharın toplamını üretmesi için. Biyokütle kazanlarının grubu çalışması ve yapılması için toplam yatırım, toplam olarak 4.500.000 avroyu astı, Avrupa para kaynaklarından sübvanse edildi ve mazut kullanımının tamamen bitişine sürdü, firmanın çalışmasının 52 devamlı yılından sonra, bu da MEL’i daha «yeşil» bir endüstriye dönüştürür.

«EKTE teknik şirketine” teşekkür ederiz çünkü buhar kazanlarını yaptı, «COSMOS danışmanlık firmasına teşekkür ederiz, çünkü yürürlükte olan yatırım kanunlarına yatırım planının gönderilmesini düzenledi ve «Pireos Leasing» firmasına teşekkür ederiz, çünkü yatırımın tamamına para verdi.

 

23-25 May 2019 - CEPI THESSALONIKI 2019

MEL S.S.A. has the honor to organize, welcome and host the annual conference of the European Association of Cartonboard Manufacturers (CEPI Cartonboard), the largest in the industry for 2019.

With over 490 European companies being represented, this conference is the ideal opportunity to exchange creative ideas and present new technological applications that meet the challenges of the future for the paper industry.

Mukavvadan Hikayeler

Macedonian Paper Mills’in ‘MELima mas’ adlı Kurumsal Sosyal Sorumluluk programı kapsamında görsel sanatlar sanatçısı Manolis Charos, 15 Mayıs - 15 Temmuz 2017 tarihleri arasında ‘Ezop Masalları: Mukavvadan Hikayeler’ adlı bir sergi düzenledi. Casa Bianca- Selanik Belediye Galerisinde düzenlenen sergi, sanat tarihçileri Giannis Bolis ve Domna Gounari’nin küratörlüğünde gerçekleşti. Sayısız resimli eser ve yayında geçen masalların tasvirlerini araştırıp inceleyen Charos, insan karakterlerine ve seslere sahip hayvanların ana karakterler olarak kullanıldığı ve bu şekilde çok boyutlu bir duygu iç dünyasının ortaya konduğu bütünleşik bir dekor sayesinde iki ve üç boyutlu mukavva kompozisyonlar sundu. Gösterinin ana amacı, çocukların bilgilendirilmesi, yaratıcılıklarının ve hayal güçlerinin canlandırılması ve geri dönüşümün önemi hakkındaki farkındalığın artırılması olduğundan sergi kapsamında sahnelenen eğitim faaliyetlerine 1000’i aşkın öğrenci katıldı. Ayrıca bilhassa sunumun etkisini geliştirmek adına mukavvanın üzerine büyük bir de taslak kopya ekleyen sanatçı böylece genç ziyaretçileri imgesel bir sanatsal ‘oyuna’ davet ederek katılımcıların taslağı tamamlarken yaratıcı ifadeyi eğlenceli bir şekilde deneyimlemesini sağladı. 

Selanik Konser Salonunda 50. Yıl Dönümü Etkinliği

Macedonian Paper Mills SSA (MEL), 6 Kasım 2017 tarihinde Selanik Konser Salonunda gerçekleştirilen özel bir etkinlikle kuruluşunun 50. yıl dönümünü kutladı.

Konukların, şirketin 50 yıllık tarihindeki önemli olaylardan bazılarını görme şansı bulduğu bu sıcak ve duygu dolu gecede şirketin yaratıcı bugünü ile dinamik geleceği vurgulanırken aynı zamanda ‘MELima mas’ (Meselemiz) başlıklı Kurumsal Sosyal Sorumluluk programı kapsamında yürütülen faaliyetlere ilişkin bir de sunum yapıldı.

Geceye katılan Çevre ve Enerji Bakanı Yardımcısı Sokrátis Fámellos, Kuzey Yunanistan Sanayi Federasyonu (SBBE) Başkanı Athanasios Savvakis ve MEL CEO’su Efthimios Nalmpanis etkinlikteki baş konuşmacılar arasındaydı. 

Etkinliğe ayrıca hükümet temsilcileri, meslek örgütleri, kamu kuruluşları ve konsolosluk temsilcileri, iş ve sanayi çevrelerinin temsilcileri ile çalışanlar ve basın mensupları da katıldı.

Gecenin sunuculuğunu ise Christos Georgiou’nun yönetmenliğinde Yunanistan’ın ünlü aktörü Odysseas Papaspilopoulos üstlendi.

Etkinlik ayrıca caz ve swing müziğin başarılı ismi Penny Baltatzi ve grubunun performansına sahne oldu. 

PAK GRUP 5. Yılını Kutluyor

Macedonian Paper Mills (MEL) şirketinde sahip olduğu %100 iştirak payıyla Yunanistan’daki varlığının beşinci kilometre taşına ulaşan PAK Grup, ilk etapta MEL yönetimi tarafından hazırlanan ve sonrasında PAK onayından geçen 20 milyon Euro tutarındaki beş yıllık yatırım planını yerine getiren tek Yunan mukavva üreticisi olarak görülüyor.

Planın başlangıçtaki kilit hedefleri:
- Yaklaşık 2 milyon Euro tutarında bir yatırımla 17.000 m3’lük bir kapasiteye sahip bir biyolojik su arıtma tesisinin yapımı, kurulumu ve işletimi ile şirketin çevresel ayak izinin iyileştirilmesi.

-2.5 milyon Euro tutarında bir bütçe ve 20 MW’lik bir kapasite çerçevesinde bioyakıtla çalışan bir buhar üretim tesisinin kurulmasıyla ısıl enerji üretim maliyetinin önemli ölçüde düşürülmesi.

-1.2 milyon Euro’luk bir bütçeye sahip son teknoloji ürünü MSK ambalaj hattının satın alınması ve 2013-2016 döneminde toplamda yaklaşık 4 milyon Euro’nun harcandığı bir dizi diğer girişimle nihai ürün ambalajlama sisteminin iyileştirilmesi.

Şirketin bu dönemde kaydettiği ilerleme ve dört yıl içerisinde yapılan yatırımların meyveleri, 2016 Eylül ayında Grubun İstanbul’daki merkez ofisinde gerçekleştirilen genel toplantıda söz konusu yatırım planının derhal tamamlanması adına hissedarların izninin alınması noktasında MEL’in elini güçlendirmiştir. Bu anlamda kalitenin iyileştirilmesi ve özellikle de tesisin üretim kapasitesinin %20 düzeyinde artırılması amacına yönelik mukavva üretim hattının önemli bir kısmının modernize edilmesi 11.6 milyon Euro’luk bir yatırım gerektirdi. Bahsi geçen iyileştirmenin, şirketin maliyet yapısına dair sayısız yarar getirmesinin yanı sıra ciroyu da 15 milyon Euro kadar artırması bekleniyor.

İLETİŞİM


 

GEZEGENIMIZE KARŞI SORUMLULUKLARININ FARKINDA OLAN BIR ŞIRKET

 

contact1ok.jpg

MEL HABERLER


 

Yenilikleri takip etmek için sitemize üye olun.

linkedintwitterfacebook
footer2
footer ask EN2

Bu web sitesi çerez kullanıyor

 «Sizlere mümkün olan en iyi hizmeti sağlayabilmek amacıyla web sitemizde çerez kullanmaktayız www.melpaper.com adresini kullanarak bunların kullanımını kabul etmektesiniz.»